Bugun...
Bizi izleyin:


Mustafa Koçak


Facebookta Paylaş

Köylü Milletin Efendisi Mi?
Tarih: 25-02-2015 11:54:00 Güncelleme: 25-02-2015 11:54:00


Bu haftaki yazımızda tarımdan geçimini sağlayan ailelerin durumuna göz atmak istedim.Bakalım sofralarımıza gelen şükrederek tükettiğimiz nimetlerde emekleri olan çiftçimiz ne durumda? Gerçekten ‘’Köylü milletin efendisi ‘’ mi ?


Öncelikle Dünya’da ki verilere bakalım ; Dünyada çalışan kesimin %60’ı birincil sektör olarak adlandırılan tarım sektöründen geçiniyor yani bu da yaklaşık 3,5 milyar insana tekabül ediyor.Hala 250 milyon köylü hayvanlarca çekilen araçlarla tarla sürerken, 1.3 milyar ise el aletleri ile çalışıyor.Dünya nüfusunun 2050 yılında 9 milyar olması bekleniyor bu da yiyecek,barınma ve çevrenin korunması ihtiyacını daha çok artırıyor.

 

Şimdi çiftçilerimizin karşılaştıkları zorluklardan dilimiz döndüğünce bahsedelim. Tarım sektörünün doğaya bağlı olarak gelişmesi çiftçilerimiz için bir engel oluşturuyor.Hava koşulları mahsüllerin verimliliğini etkiliyor ve mahsüllerde olumsuz bir durum oluşması (don vurması , yağmur yetersizliği gibi ) piyasaları ani dalgalanmalara sevk ediyor. Üretilen ürün fabrikasyon olmadığı için zarar gören ürün yerine yenilerini ekleme şansınız olmuyor çünkü üretim belli bir süreç gerektiriyor.Ülkemizde üretimin çok dağınık olması hem sanayi hemde çiftçimiz açısından olumsuz bir durum teşkil ediyor.Ayrıca ülke tarımını olumsuz etkileyen nedenlerin başında yüksek girdi maliyetleri geliyor.Mazot, gübre, ilaç ve tohumda büyük oranda dışa bağımlı olmamız çiftçilerimizin belini büküyor..Örnek verecek olursak 2002 yılında 94 kuruş olan mazot bugün 4 lira düzeyinde,gübre fiyatları da 2002 yılına göre 4 kat artmış durumda  ve biz yeterli miktarlarda ne petrol ne de gübre üretebiliyoruz yani artışların sefasını ihracatçı ülkeler ile aracı kişi veya kuruluşlar sürerken cefasını çiftçimiz ve  halkımız çekmektedir.Tarımda çalışan  5 milyon 625 bin kişinin büyük çoğunluğu emeğinin hakkını alamamaktadır.

 

Dünyada bazı ülkelerin bunlara nasıl çözüm bulduğuna, ülkemizde ne gibi teşviklerin uygulandığına, hükümetimizin çiftçimizi rahatlatmak  için yaptığı yatırımlara daha sonraki yazılarımızda uzun uzun  değineceğiz.
Aşağıda ki tabloda üretici ve tüketici fiyatları arasındaki farkı bariz bir şekilde görebilmekteyiz.Tabloları incelediğimizde sorunun üretici de değil tüketiciye ulaştıran mekanizmada olduğunu söyleyebiliriz.

 

ÜRETİCİ FİYATLARI

 

 

TÜKETİCİ FİYATLARI

 

 

Hani köylü milletin efendisidir diyorduk aslında köylünün sırtından rant elde eden başka bir kesim efendiliği ele almış bile.Üreten köylü ve tüketen şehirli kaybederken aradakiler hep kazanmaktadır.

 


Toplum vicdanında büyük bir yara bırakan Özgecan Aslan olayına değinmeden geçemeyeceğim.Öncelikle merhumun ailesine başsağlığı diliyor ve bu vicdansızca eyleme karışmış herkesin en ağır cezaları almasını ümit ediyorum.Bundan sonra böyle olaylar yaşanmaması için özellikle ailelere büyük görevler düşmektedir.Erkek olmayı değil adam olmayı öğreten ve kadına basit bir obje olarak değil,  bir ana bir mucize olarak bakmayı bilen nesillerin yetişmesini her bireyin görev olarak addetmesi gerekmektedir. 

 

 

 Bu yazı 4735 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Karaman'dan Kar Manzaraları
  Karaman'dan Kar Manzaraları
 • Karaman Meydanı Bırakmıyor
  Karaman Meydanı Bırakmıyor
 • Karaman Şehidini Uğurladı
  Karaman Şehidini Uğurladı
 • Türkiye'nin en yaşanabilir ili
  Türkiye'nin en yaşanabilir ili
 • İbrahim'i Arama Çalışmaları Devam Ediyor
  İbrahim'i Arama Çalışmaları Devam Ediyor
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Tekin Lisesi Ulusal Medya'da
  Tekin Lisesi Ulusal Medya'da
 • Binbaşı Barış Dedebağı'nın TÜM GÖRÜNTÜLERİ
  Binbaşı Barış Dedebağı'nın TÜM GÖRÜNTÜLERİ
 • Dakika Dakika 15 Temmuz Darbe Gecesi
  Dakika Dakika 15 Temmuz Darbe Gecesi
 • DARBE İLANı TAMAMI
  DARBE İLANı TAMAMI
 • Çanakkale Zaferi'nin 100.yıl reklam Recep Tayyip Erdoğan
  Çanakkale Zaferi'nin 100.yıl reklam Recep Tayyip Erdoğan
 • Karaman Şehidini Uğurladı
  Karaman Şehidini Uğurladı
VİDEO GALERİ
YUKARI