Bugun...
Bizi izleyin:


Abdulkadir Akkoca


Facebookta Paylaş

Aday Kim? (Adayı Bekleyenlere)
Tarih: 14-02-2014 01:19:00 Güncelleme: 18-12-2014 02:16:00


Ülke genelinde 30 Mart yerel seçimleri çalışmaları başta Parti Liderleri olmak üzere başlamış görünüyor. Siyasi partilerin başkan adayları da geçmiş seçimlere bakıldığında biraz daha yavaş olsada seçim çalışması ve propagandalarını yürütüyorlar.


Bu seçim çalışmalarını görünce aklım hemen eski seçim çalışmalarına gitti. Hafızamı biraz zorlayınca; Eskiden gerek siyasi partiler gerekse adaylar seçimin son gününe kadar gece gündüz dolaşır, Seçim büroları tıklım  tıklım dolar, Boy gösterileri bu şekilde kendini gösterirdi. Bazen de seçim çalışmaları bir karnaval havasını alarak, Sokaklar ve caddeler boydan boya bayraklar ve afişlerle süslenir, üzerinde hoparlör olan arabalar gün boyu girmedik sokak bırakmaz, Çocuklar da bu bangır bangır bağıran seçim arabalarının arkasında koştururdu.


Bu seçimde ise Karaman`daki siyasi Parti temsilcileri ülkenin bütün illerine örnek olacak bir karar aldı. Karaman`da sevgi, saygı ve hoşgörü içerisinde yapılacak olan yerel seçimlerde halkı ve kamuoyunu rahatsız edecek olan afiş-bayrak dağıtımı, seçim araçları ve seçim büroları kurulması gibi uygulamalardan kaçınıldı. Evet Karaman için güzel ülke için örnek bir uygulama...


Şimdi yazıma başka bir parantez açmak istiyorum. Eski seçimlerde ilimizde yaşanan ama şimdi kaybolan bu yukarıda değindiğimiz uygulamalar dışında birçok şey daha var. 


Doksanlı yıllarda ne kadar çocukta olsak, Dün gibi hatırlıyorum. Seçim havasına daha erken girilirdi, Herkesin safı esnafların işyerlerinin önünde tabure üzerine oturmuş çayını yudumlarken belli oluyordu. Kimsenin gizleyeceği bir sırrı yoktu. Herkes delikanlı gibi çıkar destek olduğu adayın arkasında olurdu. Başka emellerin peşinden koşulmazdı. Şimdi AK Partinin adayı adaylarının yarıştığı dönemde bile birçok AK Partili sessiz kaldı. Acaba Neden... :)


Kim aday gösterilecek bir bekleyelim hele gibi bir tavır takındılar. Neticede partililer aday kim olursa olsun AK Partiye oy verecek belki ama baştan beri Ertuğrul Çalışkan`ın arkasındaymış gibi tavır almaları düşündürücü... Ben Ertuğrul Çalışkan`ın aday adaylığı başvurusunu yaptığı zaman diğer başvurularda olduğu gibi partinin teşkilat toplantı salonunda idim.


O gün açık bir şekilde o salona Ertuğrul Çalışkan`ın iki elin parmağını geçmeyecek partili ile geldiğini an be an hatırlıyorum.  Diğer bazı adayların açıklamasında ise salonda basın mensuplarına bile yer kalmadığını hatırlıyorum. Şimdi ne oldu dersiniz. Sanırım aday belli oldu. Hatta ve hatta düşüncelerine göre; Belediyenin yeni Başkanı belli oldu. 


Ben Ertuğrul Çalışkanı tanıdığım kadarıyla; Zeki bir insandır. Eminim ki yalnız kaldığında, düşünceleri ve hayal gücüyle mükemmel bir eğlenceye sahiptir.


Gelelim sağ gösterip soldan geçmeye çalışanlara; Onlar için Üstad Necip Fazıl ne güzel demiş "BAZILARI ALÇAK GÖNÜLLÜDÜR, BAZILARI İSE ALÇAK OLMAYA GÖNÜLLÜDÜR..."

 Bu yazı 1931 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Karaman'dan Kar Manzaraları
  Karaman'dan Kar Manzaraları
 • Karaman Meydanı Bırakmıyor
  Karaman Meydanı Bırakmıyor
 • Karaman Şehidini Uğurladı
  Karaman Şehidini Uğurladı
 • Türkiye'nin en yaşanabilir ili
  Türkiye'nin en yaşanabilir ili
 • İbrahim'i Arama Çalışmaları Devam Ediyor
  İbrahim'i Arama Çalışmaları Devam Ediyor
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Tekin Lisesi Ulusal Medya'da
  Tekin Lisesi Ulusal Medya'da
 • Binbaşı Barış Dedebağı'nın TÜM GÖRÜNTÜLERİ
  Binbaşı Barış Dedebağı'nın TÜM GÖRÜNTÜLERİ
 • Dakika Dakika 15 Temmuz Darbe Gecesi
  Dakika Dakika 15 Temmuz Darbe Gecesi
 • DARBE İLANı TAMAMI
  DARBE İLANı TAMAMI
 • Çanakkale Zaferi'nin 100.yıl reklam Recep Tayyip Erdoğan
  Çanakkale Zaferi'nin 100.yıl reklam Recep Tayyip Erdoğan
 • Karaman Şehidini Uğurladı
  Karaman Şehidini Uğurladı
VİDEO GALERİ
YUKARI