Bugun...
Bizi izleyin:Kto Karatay Üniversitesi, Waldorf Pedagojisi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Jost Schiereni Ağırladı

Tarih: 12-01-2017 14:30:00 + -


Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi bölümlerinin düzenlediği “Anaokulu Eğitiminde Eğlenceli ve Kalıcı Yöntem: Waldorf Okulları” seminerine Almanya Alanus Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Waldorf Pedagojisi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Jost Schieren konuşmacı olarak katıldı.


Kto Karatay Üniversitesi, Waldorf Pedagojisi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Jost Schiereni Ağırladı

KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Tesis binasında gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Birol Özkalp , “Bu seminere üniversitemizin öncülük etmesi bizleri fazlasıyla gururlandırdı. Programın gerçekleştirilmesinde üniversite yönetiminin büyük desteğini aldık. Bu konuda farklı çalışmalara imza atan bir ülkeden, Almanya’dan hocamızı öğrencilerimiz ile buluşturduk” ifadelerine yer verdi.

“Waldorf Sistemi, çocuğu temel alan bir sistem”

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade konuşmasına, “Böyle faydalı bir toplantıya ev sahipliği yapmak bizleri heyecanlandırdı” diyerek başladı. Prof. Dr. Sade, eğitimde Waldorf’un, çocukların ruhsal, fiziksel, zihinsel, ahlaki, kısacası çok yönlü gelişimini esasa alan bir sistem olduğundan bahsetti. Aynı zamanda çocukların sanatla, müzikle iç içe ve birbirleriyle rekabet ederek değil, yardımlaşarak öğrendikleri bir sistem olan Waldorf’un, bu sebeplerden ötürü son derece önemli bir eğitim sistemi olduğunu da sözlerine ekledi.

“Waldorf’la yaşayarak öğrenmek”

Almanya Alanus Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Waldorf Pedagojisi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Jost Schieren, konuşmasına, Türkiye’de gördüğü kışın, Almanya’da gördüklerinden çok daha sert olduğunu, bu soğuk ve karlı günde seminere bu denli yoğun bir katılımın sağlanması karşısında da hayranlık duyduğunu ifade ederek başladı. Prof. Dr. Jost Schieren, Waldorf sisteminin tarihçesinden, dünyada nerelerde uygulandığından ve sistemin çocukların sağlıklı bir şekilde ve özgüven içerisinde gelişebilmesi için ne denli elzem olduğundan bahsetti. Almanya’da bazı kesimlerin Waldorf sistemini “eğlenceli sistem” olarak adlandırdıklarını ancak bu tabirin çok da doğru olmadığını belirten Prof. Dr. Schieren, "Elbette çocukların eğlenerek de öğreniyorlar ancak bilgiye ulaşmak son derece ciddi bir çaba gerektiriyor" dedi. Prof. Dr. Schieren, Waldorf eğitim sisteminin geliştiricisi Rudolf Steiner’in fikirlerini ayrıntılarıyla açıkladı. Eğitimin üç temel bölüme ayrıldığını, 0-7 yaş aralığında çocuklara “Dünya iyidir”in, 7-14 yaş aralığında olanlara “Dünya güzeldir”in benimsetildiğini, 14 yaş sonrası eğitim-öğretimin sonuna kadarki dönem için ise temel sloganın “Dünya sıcaktır” olduğunu söyleyen Prof. Dr. Schieren, Waldorf sisteminde bireyin dünyaya ve çevreye güvenmesinin öneminden bahsederek, bireylerin ancak böylece güvenilir bir insan olabileceğinin altını çizdi.

Program, öğrencilerin interaktif katılımıyla gerçekleştirilen soru cevap kısmıyla birlikte son buldu.
Bu haber 78 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Yerel Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Karaman'dan Kar Manzaraları
  Karaman'dan Kar Manzaraları
 • Karaman Meydanı Bırakmıyor
  Karaman Meydanı Bırakmıyor
 • Karaman Şehidini Uğurladı
  Karaman Şehidini Uğurladı
 • Türkiye'nin en yaşanabilir ili
  Türkiye'nin en yaşanabilir ili
 • İbrahim'i Arama Çalışmaları Devam Ediyor
  İbrahim'i Arama Çalışmaları Devam Ediyor
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Tekin Lisesi Ulusal Medya'da
  Tekin Lisesi Ulusal Medya'da
 • Binbaşı Barış Dedebağı'nın TÜM GÖRÜNTÜLERİ
  Binbaşı Barış Dedebağı'nın TÜM GÖRÜNTÜLERİ
 • Dakika Dakika 15 Temmuz Darbe Gecesi
  Dakika Dakika 15 Temmuz Darbe Gecesi
 • DARBE İLANı TAMAMI
  DARBE İLANı TAMAMI
 • Çanakkale Zaferi'nin 100.yıl reklam Recep Tayyip Erdoğan
  Çanakkale Zaferi'nin 100.yıl reklam Recep Tayyip Erdoğan
 • Karaman Şehidini Uğurladı
  Karaman Şehidini Uğurladı
VİDEO GALERİ
YUKARI