Bugun...
Bizi izleyin:Kredi Notu ile İlgili Yanlış Söylentiler

Tarih: 25-11-2016 01:01:39 + -


Bankaların bu denli hayatımıza dâhil olmasının ardından kredi notu sisteminin bizim için arz ettiği önem artmış ve bireyler kulaktan kulağa aslında var olmayan birçok söylentiye inanır hale gelmişlerdir.Bankaların bu denli hayatımıza dâhil olmasının ardından kredi notu sisteminin bizim için arz ettiği önem artmış ve bireyler kulaktan kulağa aslında var olmayan birçok söylentiye inanır hale gelmişlerdir. Birçok kişi kredi skoru kredi notu için gerekli olan tek unsur olduğunu düşünmektedir. Ancak kredi notu belirlenirken bakılan tek kıstas kredi skoru değildir. En önemlisidir belki ama sadece o değildir.

Kişilerin zihinlerinde yanlış yer etmiş diğer bir konu ise, maddi durumun kredi notuna çok fazla yansıdığıdır. Aslında aylık gelir durumu kredi notunuza bir miktar yansıyabilir ancak bu herhangi bir bankadan kredi çekebilmenize engel teşkil edecek kadar değildir. Yüksek gelire sahip ancak ödemelerini zamanında yapmayan bir kişinin kredi notu, daha düşük gelire sahip olup, geçmişte ödemelerini düzgün yapmış bir insandan çok çok daha düşük bir kredi notuna sahiptir. Aylık geliriniz kredi başvurusunda bulunduğunuzda bankadan alabileceğiniz nakit miktarını ya da kredi kartı limitinizin belirlenmesinde etkilidir.

Hiç kredi kullanmamış olmanın iyi bir kredi notu kazandırmış olabileceği algısında kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Kredi ya da kredi kartı kullanan bireyler ödemelerini düzenli yaptıkları zaman kredi ya da kredi kartı kullanmayan bireylere göre daha yüksek bir nota sahip olacaklardır. Daha önce hiç kredi kullanmayan bireyle kredi notu öğrenme sistemi ile notlarını öğrenemezler çünkü bir analiz yapılabilmesi için 5 yıl içerisinde banka le çalışmış olmak gerekmektedir. Sizin hakkınızda hiç fikir sahibi olmayan bankalar size kredi verme konusunda tereddüt yaşayabilirler.

Bir diğer konu kredi yapılandırma işlemi ile ilgilidir. Birçok kişi kredi borcu yapılandırma işlemi yaptıkları zaman geçmişe ait olumsuz raporun siliniyor olduğunu düşünmektedir. Ancak borçlarınızı yapılandırıp düzenli ödemeye başlasanız bile,  ödeyemediğiniz zamanki gecikmeler hanenizde yazmaya devam eder. Bu yüzden kredi çekerken mutlaka aylık ödemeleri bütçenize göre belirlemenizde fayda vardır.

Kredi başvurusunda bulunacak bireyler genelde, kredi notlarını sadece bankaların görebildiğini sanmaktadırlar. Aslında, gelişen teknoloji ile bütün bireyler kredi notu öğrenme imkânına sahiptirler. Kredi başvurusu yaptığınızda ya da yapmadan herhangi bir bankalar kredi notu öğrenme hizmeti alabileceğiniz gibi, KBB’nin bir hizmeti olan findeks sistemine girerek de kredi notu öğrenme işlemi yapmanız mümkündür.
Kaynak: karamansonsoz.com

Bu haber 413 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Teknoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Karaman'dan Kar Manzaraları
  Karaman'dan Kar Manzaraları
 • Karaman Meydanı Bırakmıyor
  Karaman Meydanı Bırakmıyor
 • Karaman Şehidini Uğurladı
  Karaman Şehidini Uğurladı
 • Türkiye'nin en yaşanabilir ili
  Türkiye'nin en yaşanabilir ili
 • İbrahim'i Arama Çalışmaları Devam Ediyor
  İbrahim'i Arama Çalışmaları Devam Ediyor
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Tekin Lisesi Ulusal Medya'da
  Tekin Lisesi Ulusal Medya'da
 • Binbaşı Barış Dedebağı'nın TÜM GÖRÜNTÜLERİ
  Binbaşı Barış Dedebağı'nın TÜM GÖRÜNTÜLERİ
 • Dakika Dakika 15 Temmuz Darbe Gecesi
  Dakika Dakika 15 Temmuz Darbe Gecesi
 • DARBE İLANı TAMAMI
  DARBE İLANı TAMAMI
 • Çanakkale Zaferi'nin 100.yıl reklam Recep Tayyip Erdoğan
  Çanakkale Zaferi'nin 100.yıl reklam Recep Tayyip Erdoğan
 • Karaman Şehidini Uğurladı
  Karaman Şehidini Uğurladı
VİDEO GALERİ
YUKARI