Bugun...
Bizi izleyin:KARAMAN’DA OTİZMLİ ÇOCUKLAR SPORLA TANIŞIYOR

Tarih: 26-05-2017 12:01:47 + -


Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Kent Konseyi Başkanlığı arasında otizmli çocuklara sporla sağlık kazandırmak üzere bir dizi etkinliği harekete geçirecek protokol imzalandı.


KARAMAN’DA OTİZMLİ ÇOCUKLAR SPORLA TANIŞIYOR

Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Kent Konseyi Başkanlığı arasında otizmli çocuklara sporla sağlık kazandırmak üzere bir dizi etkinliği harekete geçirecek protokol imzalandı.

Protokole Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, Kent Konseyi Başkanı Ali Konukseven, Spor Şube Müdürü Mustafa Karadeniz, Özel Eğitim ve Rehberlik Derneği Kurucusu Ayşe Aslan, Kent Konseyi Engelli Meclisi üyeleri ve otizmli çocukların aileleri katıldı.

Otizmli çocuklar için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Kent Konseyi Başkanlığı işbirliğine resmiyet kazandıran protokol ile otizmli çocukları spor aracılığı ile bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal olarak gelişimlerine katkıda bulunmak, topluma kazandırmak ve toplumun otizm konusundaki algısının geliştirilmesi hedefleniyor.

Otizmli çocukların spor yoluyla bedensel becerilerini arttırmak, özgüvenlerini sağlamak ve sosyalleşmelerine zemin oluşturmak istediklerini söyleyen Konukseven, “Protokolün en önemli tarafını, otizmli bireyin toplum tarafından daha iyi algılanacak olması oluşturuyor. Otizm kültürüne ve otizmli çocuklara ışık tutmak adına başlangıç olarak 3 ay sürecek bir projeye imza attık. Protokol gereğince otizmli çocuklarımız haftanın belirli günlerinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz bünyesinde görev yapan antrenörler eşliğinde çeşitli spor dallarında eğitim almaları sağlanarak, bu çalışmaların daha sonra sistemli bir şekilde kış döneminde de devam ettirilmesi hedefleniyor” diye konuştu.

Projenin otizmli çocukların sosyalleşmeleri ve kendilerine güvenlerinin gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Kısacık da, ”Spor çocuklar için fiziksel desteğinin yanı sıra, rehabilitasyon desteği de sağlıyor. Spor yapan çocuklarımızın iletişimleri artıyor, hırçınlıkları azalıyor, denge oluşturuyorlar, kendi vücutlarını tanıyorlar. Ayrıca özgüvenleri gelişiyor. Bizlerde bu proje ile çocuklarımızı sosyal hayata alıştırmaya çalışacağız. Anne ve babalar elbette sürekli çocuklarının yanında olamaz. Bu nedenle tek başlarına, kendi ayakları üzerinde durmaları için çabalayacağız. Bu dünyada üç ameli yapanın amel defteri kapanmaz bunlardan birincisi iyi evlat yetiştirmek, ikincisi ilim için yapılan çalışmalar üçüncüsü ise hayrı devam eden iyiliklerdir. Yapılmakta olan bu çalışmanın da bu anlamda hayırlı bir iş olduğunu düşünüyorum. İnşallah toplumumuzun diğer kesimleri içinde iyi bir örnek olur” dedi.

Konuşmaların ardından Spor Şube Müdürü Mustafa Karadeniz tarafından çalışmaların nasıl yürütülmesi ve planlanması gerektiği konusunda bilgiler verilerek, sporun otizmli çocuklar üzerindeki olumlu etkisi konusunda bir sunum gerçekleştirdi.
Kaynak: karamansonsoz.com

Bu haber 347 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Spor Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Karaman'dan Kar Manzaraları
  Karaman'dan Kar Manzaraları
 • Karaman Meydanı Bırakmıyor
  Karaman Meydanı Bırakmıyor
 • Karaman Şehidini Uğurladı
  Karaman Şehidini Uğurladı
 • Türkiye'nin en yaşanabilir ili
  Türkiye'nin en yaşanabilir ili
 • İbrahim'i Arama Çalışmaları Devam Ediyor
  İbrahim'i Arama Çalışmaları Devam Ediyor
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Tekin Lisesi Ulusal Medya'da
  Tekin Lisesi Ulusal Medya'da
 • Binbaşı Barış Dedebağı'nın TÜM GÖRÜNTÜLERİ
  Binbaşı Barış Dedebağı'nın TÜM GÖRÜNTÜLERİ
 • Dakika Dakika 15 Temmuz Darbe Gecesi
  Dakika Dakika 15 Temmuz Darbe Gecesi
 • DARBE İLANı TAMAMI
  DARBE İLANı TAMAMI
 • Çanakkale Zaferi'nin 100.yıl reklam Recep Tayyip Erdoğan
  Çanakkale Zaferi'nin 100.yıl reklam Recep Tayyip Erdoğan
 • Karaman Şehidini Uğurladı
  Karaman Şehidini Uğurladı
VİDEO GALERİ
YUKARI